Egy hídon szálltunk a Bálnában Összefogtunk a magyar fogyatékossággal élő művészekért

Hirdetés

Magyarországon is és szerte a világban az egészséges emberek megosztóan viszonyulnak a fogyatékossággal élő művészekhez. Ezen a rendezvényen a tehetség az, ami igazán számított! Célja a láthatatlan falak ledöntése az egészséges és a fogyatékossággal élő művészek között, és teret adjanak a közös szereplésre. Az összefogáshoz az Operettszínház Rómeója Veréb Tamás és Kabai Alex színész, Dóró Sándor költő, Lena mozgássérült énekesnő, Napsugár Anna siket jeltáncművész is csatlakozott. Mit hallhatott és láthatott tőlük az, aki kilátogatott a rendezvényre? Klajkó Szandi énekes táncostól hogy született meg a Himnusz dal? Nemec Mariann költő számára mit jelent az egyenjogúság? Dóró Sándor költő, Klajkó Szandra énekesnő, koreográfus és Nemec Mariann költő a Teart Művészeti központ oszlopos tagjai indították el tehát ezt a társadalmi kezdeményezést.

Napsugár Anna jeltánc Társulata (2)

Cikkünkben a kérdésekre választ kaphatnak!
– Mit jelent számodra az a szó: akadály?
Számomra azt jelenti, hogy valami a cél között áll, amit át kell lépni, ki kell kerülni, de nem véglegesen állítja meg azt a folyamatot, hogy mégis elérjük a céljainkat. Minden ember életében vannak akadályok, azért vannak, hogy legyőzzük őket.

Hirdetés

– Gyermekkorodban ért-e valami akadály mikor eltört a lábad, vagy megfáztál és nem hallottál, ha igen a problémákat hogy oldottad meg?
Igen, én sokszor voltam gipszben, mert könnyen törtek a csontjaim. Tudtam, hogy átmeneti állapot, és folytattam úgy az életet, ahogy addig is, és megtanultam élni átmeneti időre azzal a dologgal, hogy esetleg gipszben van a kezem. Most mind két kezem tudom használni:-)

Lena

– A családodban él-e fogyatékossággal élő sorstárs, és ha igen mik a legnagyobb nehézségei?
Szerencsére nem. A baráti körömben viszont vannak, és problémájuk az, hogy másként kezeli őket a társadalom. Nehezebben kapnak esélyeket normál munkára, vagy ha művészekről van szó akár arra, hogy megmutathassák magukat, mit tudnak.

– A rendezvény szervezése folyamán a helyszín és a hangzás választásnál figyelembe vetted-e hogy bejussanak olyan mozgássérültek, akik kerekes székesek és más fogyatékossággal élő emberekre, hogy könnyebben tudják a helyszínt megközelíteni, és hogy akadálymentes mosdó és étterem elérhető legyen a számukra?

Minden esetben igen. Szerencsére egyre több hely már erre fel van készülve.

– Honnan indult a kezdeményezés ötlete?
Én egy művészeti központot hoztam létre kb. egy évvel ezelőtt. A TEART művészeti központ célja a művészek támogatása, s hogy hátteret biztosítsunk nekik, ne érezzék magukat egyedül. Legyen egy hely, amit magukénak éreznek, ennek a Fehér Holló Teaház ad otthont.
Klajkó Szandra énekesnő, és Dóró Sándor költő társam akik csatlakoztak ehhez a művészeti csoporthoz már előtte gondolkodtak azon, hogy művészetükkel támogassanak fogyatékossággal élő embereket. Onnan fejlődött tovább az ötlet, hogy hozzunk létre egy rendezvénysorozatot, amiben ép és fogyatékkal élő művészek együtt lépnek fel, és kizárólag azon van a hangsúly, hogy mit tudnak megmutatni a művészetükből. Megmutassuk együtt, hogy a teremtő erő és gondolat felette áll a fizikai dolgoknak.

Lena-Szandi-és-Tamás-Napsugár-3

– Mit kaptál a fogyatékossággal élő művészektől a rendezvény során?
Könnyeket, nevetést, szeretetet, önbizalmat, alázatot, és olyan érzéseket, amiket szavakkal nem tudok leírni. Csodálatos együtt dolgozni művészekkel és főleg olyanokkal, akik nehézségeiket félretéve csodás dolgokat adnak másoknak, talán ez az élet igazi értelme: Adni, feltétel nélkül.

– Hallható az Egy Hídon szállunk című dal, ami a rendezvény himnusza, ki írta és mit jelent számodra a Híd?

Klajkó Szandra írta a szövegét, Clay szerezte a zenét hozzá. Ebben a dalban a híd egy szivárvány híd, ami ugyan kapcsolódik a földhöz, de lehelet vékonyan. A többi része az eget szeli át, s mi ezen a hídon együtt szállunk.

– Egy gyönyörű teaházban beszélgetünk, mit jelent számodra a tea és mit közvetítesz ezzel a Teaházzal?

Köszönöm. A nyugalmat és biztonságot, hogy van időnk mindenre, nem sietünk, s célba érünk. Ahogy a Tea is évezredes kultúrának örvend, a mi tevékenységünk is a jövőbe ível.

– Mik az álmok és célok?
Megmutatni mindenki számára, hogy a gondolat szabadsága mindenkié, és az alkotás mindegy ki vagy, mindegy hol vagy az élet része, és felemeli a lelket. Eltöröljük a falakat és a megkülönböztetést.

– Hova szeretnétek eljutni a művészekkel?
Mindenhová, ismerté tenni a tevékenységeinek és a művészeinket.

– Vártok-e támogatókat a rendezvényhez és milyen címre utalhatnak?

Igen, várunk támogatásokat, szívesen vesszük, bármilyen felajánlást. Keressenek meg személyesen minket a Bp, 1086 Horánszky u. 1. Fehér Holló Teaház

– Mi a legnagyobb akadály a rendezvény szélesítésének elérésére?
Nehéz bejutni a médiába.

– Mit jelent számodra a Szín, a Mozgás és a Csend?
Az Életet:-)

Köszönöm a kérdéseidet.
Cikk és fotó: Napsugár Anna és Scharek János

Mondd el a véleményed

Nyugdíj: Ha a korhatár csökken, az összeg is fog?

Maszat nélkül az asztalnál