Ha házfelújításról vagy új építésről van szó, a hőszigetelés kiemelt szerepet kap. A legtöbben a homlokzati szigetelésre koncentrálnak, pedig a lábazat szigetelése éppoly fontos, sőt bizonyos esetekben még inkább meghatározó lehet az épület energiahatékonysága és tartóssága szempontjából.
Miért fontos a lábazati szigetelés?
A lábazat az épületnek az a része, amely közvetlenül a talajjal érintkezik. Mivel a talaj hőmérséklete általában alacsonyabb, mint a beltér hőmérséklete, a szigeteletlen lábazaton keresztül jelentős hőveszteség léphet fel. Ez nemcsak a fűtésszámlát növeli, de páralecsapódáshoz és penészedéshez is vezethet. A lábazati szigeteléssel csökkenthetjük a hőhidak kialakulásának kockázatát, így megelőzhetjük a falak belső felületén megjelenő penészt és a falazat károsodását.
Mérjük fel jól, hogy vizesedik-e a fal!
A lábazati szigetelés előtt érdemes szakemberrel megvizsgáltatni a falat, hogy kiderüljön, van-e valamilyen vizesedési probléma. Ha igen, akkor a szigetelés mellett kiegészítő vízszigetelésre is szükség lehet.
XPS lapokat használjunk!
A lábazati szigeteléshez az XPS (extrudált polisztirol) lapok a legalkalmasabbak. Ezek a lapok kiváló hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkeznek, emellett szilárdak, vízzárók és fagyállóak. Ellenállnak a talaj nedvességének és a mechanikai behatásoknak is.
Megfelelő lábazati vakolattal védjük a szigetelést!
A szigetelt lábazatot speciális, vízlepergető tulajdonságokkal rendelkező lábazati vakolat réteggel kell védeni. Ez a vakolat megvédi a szigetelést a talajmenti fagyoktól, a mechanikai behatásoktól és a szennyeződésektől.
Az elkészült szigetelés körül készítsünk keskeny járdát!
A lábazati szigetelés befejezése után érdemes a szigetelt felület körül egy keskeny járdát kialakítani. Ez megakadályozza a föld kimosódását, védi a vakolatot a szennyeződéstől és megkönnyíti a vízelvezetést.
Különleges esetek, amikor kiemelkedően fontos a lábazati szigetelés
- Pinceszinten lévő lakóterek: Ha a pincében is szeretnénk komfortos és egészséges körülményeket teremteni, a lábazati szigetelés elengedhetetlen.
- Régi épületek: A régi házaknál gyakori, hogy a lábazat nem vagy nem megfelelően van szigetelve. Az utólagos szigeteléssel jelentős energiát takaríthatunk meg.
- Nedves talajú területek: Ha az épület nedves talajon áll, a lábazati szigeteléssel megvédhetjük a falazatot a nedvesség beszivárgásától.
A lábazati szigetelés nemcsak az energiahatékonyságot növeli, de meghosszabbítja az épület élettartamát is. Ha Ön is szeretne energiát takarítani, csökkenteni a fűtésszámlát és megóvni otthonát a nedvességtől, ne feledkezzen meg a lábazati szigetelésről! Az eKomplex építőipari webáruház kínálatában minden szükséges anyagot megtalál, már csak szakértő mestert kell találnia a feladatra.
Ez a cikk A lábazati szigetelés fontossága – Ne spóroljunk rajta! először a Retromuzsika.hu. oldalunkon jelent meg.