Szomorú tény, de a legtöbb vegyi anyaggal foglalkozó cég nem találja meg egykönnyen a REACH regisztrációt érintő legfontosabb információkat. Valójában nem olyan egyszerű mindezek begyűjtése, mint ahogyan a filmekben látni a befolyásos cégvezetőket, akik pillanatok alatt megszerzik, amire csak szükségük van.
Éppen ezért ebben a cikkben megválaszolunk néhány gyakran felmerülő kérdést az InnovaTox jóvoltából.
Az EU-ban kizárólag úgy hozhatók forgalomba önmagukban, keverékekben vagy árucikkekben lévő anyagok, éves szinten 1 tonna, illetve annál nagyobb mennyiségben, ha ezeknél elvégezték a REACH anyag regisztrációt. Ugyanez igaz a gyártásukra, importálásukra. Ezt az 1907/2006/EK rendelet szabályozza.
Mi volt a célja?
Abból a célból jött létre a REACH regisztrációs rendszer, hogy az anyagok tulajdonságainak meghatározása érdekében a szükséges vizsgálatokat a gyártóknak egyesével ne kelljen elvégeztetniük újra és újra.
A hiteles, pontos információk megszerzéséért viszont természetesen a gyártók, importőrök tartoznak felelősséggel.
Milyen anyagokat kell regisztrálnunk?
Azon anyagok esetében, amelyek elérik, illetve meghaladják az évi 1 tonna mennyiséget, kötelező a REACH regisztráció. Akár önmagukban kerülnek felhasználásra, akár keverékekben vagy árucikkekben találhatók meg. Nem számít, hogy veszélyes kategóriába tartoznak, vagy sem.
Bizonyos anyagok viszont nem regisztráció-kötelesek, ezeket a REACH rendelet IV. és V. mellékletében találjuk.
Ki végzi a regisztrációt?
A gyártó vagy importőr feladata, amint eléri az anyag az 1 tonna mennyiséget, az utolsó 3 év átlagának figyelembevételével. Nemzetközi vállalatoknál egyesével el kell végezni az anyavállalat leányvállalatainak is, amennyiben azok elkülönülő jogi személyek.
Kell-e fizetni érte?
Több tétellel is kalkulálnunk kell, az eljárási díjjal, a vizsgálati eredményekkel kapcsolatos dokumentációk összegével, amelyet a beszerzésükért kell fizetnünk, továbbá ott vannak a még az analitikai vizsgálatokért felszámolt díjak és a tanácsadó cég munkadíja.
Hogyan bizonyosodhatunk meg arról, hogy az érintett anyag már be lett regisztrálva?
Az anyaghoz tartozik regisztrációs szám (négy szakaszból álló), mely a biztonsági adatlapok 1.1, 3.1, 3.2 szakaszában található meg. Ha tehát már regisztrálva van, akkor az erre szolgáló szám alapján bizonyosságot szerezhetünk róla.
Milyen felületen indítható el?
A regisztrációs dossziét az IUCLID felületen állíthatjuk össze, melyet az ECHA ebből a célból alakított ki, ezt követően a REACH-IT felületen nyújthatjuk be. Amennyiben még több kérdés merült fel Önben, forduljon bizalommal az InnovaTox szakértőihez!
Ez a cikk A REACH regisztrációval kapcsolatos kérdések: hiánypótló útmutató a könnyebb eligazodáshoz először a Retromuzsika.hu. oldalunkon jelent meg.