Ha a legnépszerűbb édes fűszereket szeretnénk listázni, szinte biztos, hogy a vanília és a fahéj szerepelne az első két helyen. A fahéj a legtöbb nemzet gasztrokultúrájának fontos szereplője, rengetegféle étel készül vele, és nem csak édességek, noha hazánkban főként ezekbe tesszük. Remekül harmonizál a legtöbb gyümölccsel, gazdag ízével és illatával mindenkit levesz a lábáról. Az ősz és a tél nem telhet el fahéjillat nélkül, hiszen szorosan hozzátartozik a teázás és a sütizés meghitt, bekuckózós hangulatához.
Tényleg egy fának a héja?
Tulajdonképpen igen, a fahéj ugyanis a Cinnamomum növénynemzetségbe tartozó egyes egyedek lefejtett kérgéből készül. De akármilyen fa kérge nem alkalmas a feladatra, a leggyakrabban a ceyloni és a kínai fahéjfából nyerik ki ezt az értékes fűszert. A fák ágairól lehántják a kérget, majd kiszárítják, és méretre vágják. Kereskedelmi forgalomba kerülhet egészben, darabosan vagy porrá őrölve.
Eredete és története
A fahéj őshazája Ceylon szigete, a mai Srí Lanka területe. Már az ókori Egyiptomban is nagy becsben tartották, és az egyik legértékesebb árucikknek számított ezt a különleges fűszert. A rómaiak a fahéjat a halhatatlanság elixírjeként tekintettek rá, és vallási szertartásokban is használták. Őshazájából mintegy 2000 éve exportálják. Sok emberáldozatot követelő háborúk folytak a kereskedelmi monopólium megszerzéséért, ezért sokáig rendkívül drága fűszernek számított.
Hazai felbukkanása
Magyarországra először a 15. században érkezett, és rögtön meghódította a nemesi konyhát, de sokáig csak a gazdagok számára volt elérhető. Aztán a 18. század végén nagy mennyiségben került Európába, innentől kezdve ára rohamosan csökkent, és ma már a könnyen beszerezhető, olcsó fűszerek között foglal helyet.
Hogyan fogyasszuk?
A fahéj rendkívül sokféleképpen felhasználható. A sütemények és a gyümölcslevesek kötelező összetevője, de remekül feldobja a reggeli müzlit, zabkását és joghurtot is. Ugyanakkor az internetet böngészve egészen meglepő megoldásokkal is találkozhatunk, hiszen sós ételek fűszerezésére is egyre többen használják. Nagyon jó még a meleg édes italok ízesítésére, mint a kakaó, a tea vagy a kávé.
A fahéj tehát egy igazán sokoldalú fűszer, aminek minden konyhában bérelt helye van. A hűvös, őszies idő beköszöntével érdemes gondot fordítani a mindennapos meleg étel fogyasztására – ilyenkor még jobban esik egy tányér gőzölgő leves. Rendelje házhoz az Interfoodtól, így marad idő sütni egy finom fahéjas-almás pitét a családnak!
Ez a cikk Fahéj – több mint fűszer először a Retromuzsika.hu. oldalunkon jelent meg.