Szeptember 20-án kezdődött és december 20-ig tart a Fogyatékos Felsőoktatási Hallgatók Közigazgatási Ösztöndíjprogramjának (FKÖ) következő, őszi szemesztere. A program keretében 18 felsőoktatásban tanuló és a közigazgatás iránt elhivatottságot érző diák szerezhet szakmai gyakorlatot. A fiatalok heti 20 órás munkarendben ismerkednek az általuk választott szakterülettel. Szakmai fejlődésüket az ösztöndíjprogram időtartama alatt a befogadó intézményeknél dolgozó, felkészített mentorok segítik.
Minderről az FKÖ Operatív Testületének alakuló ülésén hallottunk a Miniszterelnökségen, ahol dr. Kissné dr. Sápi Kinga, az Operatív Testület elnöke röviden összefoglalta a 2014 óta működő ösztöndíjprogram eddigi tapasztalatait.
Az Operatív Testület tagjai, valamint az FKÖ Program működtetéséért felelős Kormányhivatali Képzési Osztály munkatársainak bemutatkozása után szó volt többek között a mostani pályázati felhívás sikerességéről, a 2016. évi őszi program eddig megtett intézkedéseiről, s nem utolsó sorban a felvételre javasolt hallgatók kiválasztásáról és a jövőbeli feladatokról.
Dr. Szőke László, az Országos Fogyatékosságügyi Tanács (OFT) titkára, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Fogyatékosságügyi Osztályának megbízott vezetője, a programszervező Miniszterelnökség munkáját segítő Operatív Testület tagja elmondta, hogy a pályázati felhívást most is eljuttatták az OFT tagszervezeteihez, amelyek saját tagságuk körében népszerűsítették azt. Így a felsőoktatásban tanuló fogyatékos fiatalok széles rétege értesült erről a programról. A most sikeresen pályázó hallgatók között vannak látás- és hallássérültek, beszédfogyatékosok, autista, valamint sajátos nevelési igényű, diszlexiás, diszgráfiás, valamint össz-szervezeti egészségkárosodással élő fiatalok. Közülük többen jogi tanulmányokat folytatnak, de akad, aki gyógypedagógusnak, szociális munkásnak, környezetmérnöknek, szociálpedagógusnak, építészmérnöknek, tervezőgrafikusnak, környezetmérnöknek, illetve gazdaságinformatikusnak készül. Többen a Miniszterelnökségen, mások az Emberi Erőforrások Minisztériumában, az Igazságügyi-; a Földművelésügyi; a Nemzetgazdasági és a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban, valamint a Belügyminisztériumban szerezhetnek munkatapasztalatot.
Az Operatív Testület tagjai a tanácskozás során döntöttek a felvételre jelölt fogyatékos fiatalok személyéről, az ösztöndíjpályázat elnyerésére javasoltaknak a befogadó intézményekbe történő előzetesen tervezett beosztásáról. Ugyanakkor többen javasolták, hogy egy hallgató legfeljebb kétszer vehessen részt ebben a programban, hogy mások is lehetőséghez jussanak és sikeresen pályázhassanak.
Garamvölgyi Annamária