Kalandozások a jazz-rocktól a progresszív rockig- interjú az USQUE zenekarral

Hirdetés

USQUE ot arc nagy

Mióta működik az USQUE? Mindig ez volt a felállás?

A zenekar 2012 márciusában alakult, két törzstagnak Budaházy Attila (basszusgitár) és Dósa Csaba (dobok) számítanak. A formáció persze változgatott, az első időben Lengyel Zoltán (billentyű) és Séllei Attila (gitár) volt még a csapat tagja, míg a fő vokalista csak később, 2012 szeptemberében érkezett Bacsek Péter személyében. Újabb fél évvel később csatlakozott Merena Attila „Spigó”, aki Séllei Attilát váltotta, majd 2013 novemberében távozott a zenekarból Lengyel Zoltán is, akinek a helyén immár jó ideje Medgyes Márton játszik. Ez a mostani csapat azonban stabilnak mondható, több tucat fellépés van a hátunk mögött, az utóbbi majd’ két év már nem hozott több változást. Hacsak azt nem tekintjük annak, hogy egyszer-egyszer vendég zenészek is csatlakoznak hozzánk.

Hirdetés

USQUE_GD_1

 Milyen zenét játszotok?

Erre a kérdésre mindig a legnehezebb válaszolnunk. Az első időszakban a jazz-rock és progresszív rock határvidékén vadászgattunk elsősorban saját szerzeményekkel, emellett a hazai jazz-rock elfeledett hagyatékából is szemezgetettünk. A műsorban vokális és instrumentális számok egyaránt megszólaltak közvetlen, közérthető, szerethető hangvételben. Merena Attila 2013 tavaszi érkezésével jónéhány szerzeménnyel ajándékozta meg a zenekart. Dalai a nyolcvanas éveket idéző, az alternatív zene határáig merészkedő, de egyben slágeres, “újhullámos” pop-rock árnyalataival színezték a repertoárt. Újabb változást hozott Lengyel Zoltán kiválása, amely jelentősen visszavetette a jazz-rock és smooth jazz vonalat. Ebben az időszakban ráadásul – az új billentyűs érkezéséig – kénytelenek voltuk egy sikeresnek mondott rövid kiruccanást tenni az akusztikus hangzás világában. A későbbiekben Medgyes Márton billentyűs érkezése új távlatokat nyitott, kialakult a zenekar mai arca és hangzása. A dalokban jelenleg már csak nyomokban jelennek meg a jazz-rock elemek, inkább a közérthető kései progresszív rock irányába történt elmozdulás. A saját dalok pedig lassan kiszorítják a műsorból a “kölcsön vett” szerzeményeket.

USQUE_GD_2

Hogyan születnek a dalaitok? Honnan merítitek az ihletet?

A legtöbb dalt Budaházy Attila és Spigó szállítja. Ezek egyes esetekben egyszerű dallamfutamok, vagy éppen valamilyen húr trükkre épülő zenei motívumok, de nem egyszer majdnem komplett szerzemény érkezik a próbára. Ezt a követően a zenekar együtt alakítja ki a végső hangzást, kerül minden a helyére. A legérettebb dalunk végső kompozíciója az első hangok kitalálása után 25 évvel alakult ki. És mivel ebben a formában nem dolgozunk együtt olyan régóta, ebből kitalálható, hogy sokszor ifjúkorunkban megálmodott témák kerülnek terítékre. És hogy mi adja az ihletet? Természetesen az élet nagy és nemes, vagy éppen kevésbé nemes dolgai… nő és férfi kapcsolata, politika, barátság, vagy éppen a múlttal való szembenézés. Csupa olyan dolog, ami önmagában mondható hétköznapinak, ám ahogy beszélünk, zenélünk róla az – legalábbis a visszajelzések alapján – meglehetősen egyedi.

fotósszembe

Kik alkotják a célközönségeteket? Kik járnak a bulijaitokra?

Ezt a kérdést ugyanolyan nehéz megválaszolni, mint a zenei stílusra vonatkozót. A legfiatalabb általunk is ismert rajongónk 10 éves, a legidősebb 80, (de persze csak ötvennek néz ki). De nem csak a kor tekintetében nagy a szórás. Nem is igazán határoztunk meg célközönséget, inkább arra törekszünk, hogy a zene amit csinálunk olyan legyen, amit mi is szívesen meghallgatnánk. Mondjuk a zenén túl a dalszövegek megértésében nagy segítségére lehet a hallgatóságnak, ha már rendelkezik némi élettapasztalattal az első szerelmen és első csalódáson túl is, de természetesen nem kergetünk el senkit a koncertjeinkről, ha ez nem teljesül.

 

Kérlek mutasd be az első albumotokat!

Az első CD-nk az Öt arc címet kapta. Egyrészt azért, mert ugye öten vagyunk, de leginkább pedig azért, mert ezen a CD-n első körben öt szám kapott helyett. Öt olyan szám, mely mind hamisítatlan USQUE dal, de mégis a zenekar öt stílusában is elkülönülő arcát mutatja meg. Találhattok rajta szenvedélyes blues-t, rock balladát és reggae hangulatot is. Mivel az elmúlt két évben közel 30 dalt raktunk össze, ezért persze megérett bennünk a gondolat, hogy további szerzeményeket is rögzítsünk. És persze a gondolatot tett követte, újabb hét szám utómunkálatai zajlanak. Ha elkészül, akkor kiadunk egy olyan CD-t, amely mind a 12 eddig felvett dalt tartalmazza.

Az USQUE weboldala: http://www.usque.hu/
Az USQUE weboldala: http://www.usque.hu/

Hol láthatnak-hallhatnak benneteket legközelebb a rajongóitok és mindazok, akiknek az interjút olvasva kedvük támad ellátogatni egy USQUE koncertre?

Jelenleg új számokon és a stúdiófelvételek véglegesítésén dolgozunk, kevesebb energiánk jutott koncertek szervezésére. De már csak napok kérdése, és publikussá válik mikor és hol tartjuk lemezbemutató koncertünket. Amint sikerült minden részletről megállapodnunk megtalálható lesz minden információ a honlapunkon (www.usque.hu) és természetesen a Facebookon (facebook.com/usquezene).De ami talán fontos, hogy most a közönségünk is beleszólhat abba, hogy hol legyen egy soron következő koncertünk. Egészen pontosan egy szerencsés „rajongó” járhat így, és rendelhet USQUE koncertet akár a saját nappalijába. Neveztünk ugyanis a TALENTOMÉTER programba, és aki bátorkodik ránk szavazni,(amelyet erre a linkre kattintva tehet meg), az saját USQUE koncertet nyerhet, amennyiben a zenekar bekerül a döntőbe. Többet most erről nem mesélek, minden részlet megtalálható a Facebook oldalunkon. Van persze vigaszdíj is, öt kevésbé szerencsés szavazó dedikált Usque CD-vel lehet majd gazdagabb.

Hirdetés
Az USQUE zenekar Facebook oldala - https://www.facebook.com/usquezene/
Az USQUE zenekar Facebook oldala – https://www.facebook.com/usquezene/

Ha meg kellene fogalmazni, mi lenne az ars poeticátok?

„Élő zene élőknek” – ez szerepelt valamikor a honlapunkon. És bár ez így ebben a formában már nem található meg az oldalon, de mindenképpen jól írja le, hogy mire törekszünk. Az együttesre a klubzenélés a legjellemzőbb, az elő koncerteken érezzük a legjobban magunkat, akkor vagyunk igazán elemünkben. És persze ez akkor a legjobb, ha a közönség velünk él együtt a zenénkben.

Mit lehet tudni a terveitekről?

Szeretnénk minél több emberhez eljuttatni a zenénket, szeretnénk minél több helyen és minél több mindenkinek zenélni. Ez ugyan önmagában nem egy terv, csak cél, vagy még inkább vágyálom… de a terveinket aszerint alakítjuk, hogy ezt elérhessük. A közeljövőben több rögzített dalunkhoz készítünk majd valamilyen vizuális megjelenést, mert egyrészt képvilágban is lenne mondanivalónk, másrészt a mai világban ami nem létezik a youtube-on, az szinte már olyan, minta egyáltalán nem is létezne. Ezen kívül természetesen maradnak a klub fellépések, illetve idén nyáron már belekóstolhattunk a fesztiválhangulatba, jövőre talán ebbe is több energiát fektetünk.

 Köszönöm szépen az interjút!

Széles L. Gábor
2015.09.26

Mondd el a véleményed

Több eseménnyel emlékeznek Kállai Ferenc színészre

Veronica aranya – hétköznap 16:00