Két lábdob és tekerős gitárriffek – interjú Vesztegzár együttessel

RockOnFest2015
Hirdetés
Hirdetés
Vesztegzár
Vesztegzár

Őszi koncertsorozatuk keretében ma este Szombathelyre, a Végállomás klubba látogat a komáromi Vesztegzár  együttes, amely a trash metál egyik jeles hazai képviselője. Ennek kapcsán ültünk le a csapattal beszélgetni.

Kicsit meséljetek magatokról? Mióta zenéltek együtt?

Hirdetés

A zenekar gyökerei 2005-re nyúlnak vissza, amikor Spit név alatt játszottunk főként Sepultura és Moby Dick dalokat. Emellett akadt 1-2 Metallica és Slayer dal is. A Vesztegzár nevet 2007-ben vettük fel. Stílusirányzatnak egyértelműen a thrash metált határoztuk meg. Ez nem is meglepő az említett zenekarok tükrében, melyek egyben a fő hatásaink is voltak. Aztán úgy alakultak a dolgok, hogy a kezdeti években kissé kísérletezősre vettük a figurát. A thrash metál mellett egyéb elemek is megjelentek a zenénkben, de a thrash alapok kétségtelenül megmaradtak. 2011-től azonban azt lehet mondani, hogy felhagytunk a kísérletezéssel és maradtunk a thrash metálnál. Ami a zenei kiadványokat illeti, 2010-ben jelent meg az első három számos demónk, a Börtönbe zárva. 2012-ben szerzői kiadásban jelentettük meg első nagylemezünket Beteg világ címmel. Az Útvesztő névre keresztelt második nagylemezünk pedig most, 2015 szeptemberében jelent meg a Nail Records gondozásában. A két lemez között pedig leporoltuk a régi dalokat, így nyilvánosságra került a 2011-ben rögzített Átok c. demó, majd a Nincs segítség c. demó is.

Mindig ez volt a felállás?

A tagság az évek folyamán sokat változott. Csak Sapi (Akács Gergely – basszusgitár) és jómagam (Monostori Ádám – dob) vagyunk, akik már a Spit időkben és a Vesztegzár megalakulásakor is ott voltunk. A Vesztegzár alapító négyeséből is már csak mi ketten vagyunk. A másik két alapító taggal egyébként jó a kapcsolatunk. Fancsik „Gesztenye” István például az Átok és a Nincs segítség demókat készítette el nekünk, Keszi Csaba pedig az Útvesztő lemez két dalához írt dalszöveget. A mostani felállásból Faby (Fodor Ákos – ének) csatlakozott legkorábban a zenekarhoz. Ez 2009 elején történt. Kupica (alias Dankó Balázs – gitár) pedig 2011-ben érkezett. Tehát elmondható, hogy a zenész összeállítás már négy éve változatlan, a 2012-es lemeznél már meg is mutatkozott, hogy jól össze tudunk dolgozni. Úgy gondolom, hogy viszont az Útvesztő lemezre érett össze igazán. A zenekar torka pedig 2009-től 2013-ig Herczeg Bálint volt. Őt 2014 elején Höki (Hökkön Attila) váltotta, így kialakult a jelenlegi felállás. Höki egy minőségi váltást is eredményezett, a beilleszkedéssel pedig nem voltak gondjai, ugyanis már régóta ismerjük egymást.

Milyen zenei előéletetek volt?

 A Vesztegzár előtt Sapi és én a Spit-ben játszottunk. Kupica pedig a saját alapítású zenekarában, a Corelosa-ban ténykedett, de ott basszusgitárosként. Hökit pedig eleve onnan ismerjük, hogy Sapival együtt játszottak a győri Singara zenekarban. Höki ott egyébként a dobokért felelt. Énekesként pedig jelenleg a Vesztegzár mellett az Aeneis-ben is helyt áll, korábban pedig a Steel Colony-ban is hallatta hangját. Kupica és Sapi úgy másfél éve dolgozgat egy stoner projekten. Én jelenleg a Vesztegzár mellett dobolok még a Crusted-ban és a Bastards-ban, de korábban megfordultam Smicinek (Moby Dick) a másik zenekarában, a Bloody Roots-ban is.

Hogyan határoznátok meg, milyen zenét játszotok? Mi az ars poeticátok?

A már említett thrash metált. Magyarországon a stílus vezető zenekara a Moby Dick, mi mégis sokban eltérünk a stílusuktól, máshogy értelmezzük a műfajt. Mi inkább a tempósabb vonalat képviseljük sok kétlábdobbal, tekerős gitárriffekkel. A gitárjátékra Kupica tekintetében főként szerintem az Exodus hat, míg Faby esetén meghatározó a Kreator, de nála a death metál, azon belül pedig leginkább a Death zenekar hatásai is tetten érhetők. Én pedig a Slayer és Kreator féle dobolást szeretem a legjobban. Összességében tehát egy old school thrash metál alapokra építő zenekar vagyunk, akik azért nem riadnak vissza 21. századi megoldásoktól és bizonyos mértékig más stílusirányzatok hatásaitól sem.

Lehet valamennyire tipologizálni, kik alkotják a rajongói körötöket?

A rajongói kört egyértelműen azok alkotják, akik a fent említett műfaji sajátosságokat kedvelik. Tipikus korosztályt nem tudnék mondani. A tizenévesek is kedvelhetik, de 50, vagy a fölötti rajongónk is akad, a legjellemzőbb viszont a 20-30-as korosztály. Az biztos, hogy aki tiszta énekre vágyik, annak nem fog tetszeni és Iron Maiden dallamokra sem lehet tőlünk számítani.

Szeretnétek esetleg a jövőben ismertebbé válni, esetleg elindulni valamilyen televíziós tehetségkutatón?

Ebben a műfajban fel sem vetődik a televíziós tehetségkutatón való részvétel gondolata. Természetesen szeretnénk, ha minél többen megismernék és megkedvelnénk a zenénket. Azonban tisztában vagyunk a műfaj korlátaival. Magyarországon, és a határon túli magyar területeken meglehetősen szűkösek a lehetőségek. Ez mégiscsak egy rétegzene, amit ha egy 10, vagy legjobb esetben 15 milliós népességre vetítünk, akkor egy nem túl nagy célközönséget kapunk. Éppen ezért is készítettük el az új lemezt magyar nyelv mellett angol nyelven is. Az angol nyelvű verzióval nem titkolt szándékunk megjelenni az európai színtéren is.

Milyen terveitek vannak ?

Szeptember 6-án a budapesti Rock On! Fest-en, majd szeptember 19-én Révkomáromban debütált az Útvesztő lemezünk, amelyet sorra követnek az ősz folyamán további hazai koncertek. Közben folyik a szervezkedés a jövő évre vonatkozóan is. Körvonalazódik már egy lengyel kiruccanás és reméljük, hogy további külföldi koncertek is leszerveződnek. Emellett természetesen a magyar ajkú közönséget sem szeretnénk elhanyagolni. Igyekszünk számos olyan helyre eljutni, ahova most ősszel nem sikerül. Párhuzamosan lassan nekiállunk az új dalok megírásának. 2017-ben lesz 10 éves a zenekar. Jó lenne azt egy harmadik lemezzel megünnepelni.

RockOnFest2015

Hol és milyen áron lehet beszerezni a CD-teket?

A koncerteken természetesen kapható lesz az Útvesztő lemez, ahogy az elődje is, valamint pólók és kitűzők. Ez mind postai úton is megrendelhető közvetlenül a zenekartól, melyről részletek megtalálhatóak a honlapunkon (www.vesztegzar.com). Rajongóbarát, 1000 Ft-os árat szabtunk a CD-nek. Nagy segítség a terjesztésben, hogy a Nail Records adta ki a lemezt, ugyanis így az ország nagyobb lemezboltjaiba is fokozatosan kikerül az anyag, ahogy megrendelhető a metalshop.hu-ról, valamint digitális formában is elérhető. iTunes, Google Play, Spotify, DEEZER, YouTube.

Hol lehet benneteket hallani a közeljövőben?

VESZTEGZÁR – ŐSZI ÚTVESZTÉSEK

09.26. Szombathely, Végállomás
https://www.facebook.com/events/459376660911986/
10.03. Győr, Subway
https://www.facebook.com/events/1458150051181843/
10.16. Dunaújváros, Kaptár
https://www.facebook.com/events/1614994795418434/
10.23. Esztergom, Sportalsó
https://www.facebook.com/events/420400491502546/

dk

10.26. Budapest, Dürer Kert
https://www.facebook.com/events/1603171239966634/

 

 

10.31. Debrecen, Kaptár
https://www.facebook.com/events/705748179568882/
11.13. Komló, Zrínyi Klub
https://www.facebook.com/events/392290680969823/

 

Vesztegzár elérhetőségek:

Email: [email protected]

Honlap: www.vesztegzar.com

Youtube-videók: https://www.youtube.com/user/vesztegzar

Facebook: https://www.facebook.com/vesztegzar

 

Vesztegzár

Hökkön Attila – ének

Dankó Balázs – gitár

Fodor Ákos – gitár

Akács Gergely – basszusgitár

Monostori Ádám – dob

Mondd el a véleményed

Ők főztek New Yorkban a pápának, de még milyet

Videó! Elbúcsúztatták Harangozó Teri énekesnőt