Kingsman, avagy a beteg(esen jó) kémfilm esete

Hirdetés

Kingsman: A titkos szolgálat. Már a cím is arra enged következtetni, hogy egy brit kémtörténettel van dolgunk, ezúttal azonban James Bond nem mondja híres aranyköpéseit (“Felrázva, nem keverve”…stb.), mivel nem róla szól Matthew Vaughn legújabb akció-vígjátéka. Az a Matthew Vaughn, aki a “Torta”, “Csillagpor”, “Ha/Ver”, “X-Men: Az elsők” mozik rendezésével bizonyította tehetségét, s aki Guy Ritchie producere volt “A ravasz, az agy és két füstölgő puskacső” és a “Blöff” készítése során.

kingsmanpic01small

A 007-es ügynök helyett ezúttal a Büszkeség és balítélet egykori Mr. Darcy-ja, Colin Firth húz öltönyt, és mint igazi brit gentleman, ismét kitűnően áll neki és tökéletesen illik rá a kissé visszafogott angol kém, mint úriember karaktere. Feladata nem más, mint hazáját szolgálni és megmenteni a világot. Ezúttal egykori társának fiát veszi szárnyai alá, aki rossz környéken, rossz társaságban nőtt fel, mégsem züllött a többség szintjére. Ő Töki, aki mindent megtesz, csakhogy kitörjön a fertőből. Természetesen minden hasonló jellegű film a kiképzéssel indít (most sincs ez másképp), ahol egészen újfajta teszteken kell megfelelniük a kiválasztottaknak. Bevallom, öröm volt nézni a különböző gyakorlatokat, melyek mindig tartogattak valami plusz adalékot, amitől ezek a pillanatok is emlékezetessé váltak.

Hirdetés

kingsmanpic08small

Persze főgonosz nélkül nem is lehetne kémfilmet készíteni, itt jön a képbe az amerikai milliárdos, Valentine (Samuel L. Jackson) személye. Első ránézésre és hallásra azt gondoltam, egy flepnis, aki nem egyszerűen őrült, hanem teljesen zakkant, de a néhány felszínes geg alatt egy logikát nem nélkülöző tervet próbál végrehajtani. A kissé bohókás karakter álarca mögött egy igazi zseni lapul, egy agytröszt, kinek célja nem egyszerűen a világuralom, hanem egy teljesen új világrend felállítása. Ebben nagy segítségére van személyi testőre, az ötletes nevet viselő Gazelle, akinek piruettjétől mindenkiben megáll az ütő.

kingsmanpic11small

Az ifjonc ügynök szerepében tetszelgő Taron Egerton is olyan, mint Samuel L. Jackson karaktere: elsőre kevesebbet mutat, mint amennyi benne van. Colin Firth-t pedig általában a mindig pedáns úriember megformálójaként ismerhettük, ám ha megnézzük a filmet, rájövünk, keményebb, mint maga Őfelsége leghíresebb ügynöke, csak első látásra olyannyira jól titkolja, hogy ellenlábasaiban fel sem merül, többre is képes lehet a délutáni tea tökéletesen kivitelezett elfogyasztásánál.

kingsmanpic07small

Ian Fleming világát felidézendő a mozi bővelkedik hiper-szuper kütyükben, látványos akciókban, parázs szófordulatokban, melyekből poénos, ugyanakkor veszélyes helyzetek kerekednek. Nem vitás, a Kingsman: A titkos szolgálat egyszerre mutatja a műfaj komoly arcát és figurázza ki azt, ezzel próbálva elérni az arany középutat: egy vérbeli, tökös akció-vígjátékot létrehozva, mely nem ismer határokat az ésszerűség mezején.

Mindenkinek ajánlom, aki valami újat keres az akciófilmek széles palettáján és nem rémül meg egy őrületes agymenéstől, hamisítatlan angol stílusban.

kingsmanposter01

Kingsman: A titkos szolgálat – Kingsman: The Secret Service

Hazai bemutató: 2015. február 12.

Főszereplők: Colin Firth, Samuel L. Jackson, Mark Strong, Taron Egerton, Michael Caine, Sophie Cookson, Sofia Boutella, Mark Hamill, Jack Davenport, Corey Johnson

Rendező: Matthew Vaughn

Forgalmazza: InterCom

Írta: Bártfai Balázs 2015.02.04.

Mondd el a véleményed

Jön az eredeto Korál felállás – ismét itt az Évszakok

A nyomorultak újra a Madách Színházban – részletek, szereposztás