- július elsejéig látható a MÚOSZ székházában a „Tájak, sorsok, mandalák” című különleges képzőművészeti kiállítás a Fogyatékossággal Élők a Médiában Szakosztályunk rendezésében.
Az alkotások hétköznapokon 10-16 óráig tekinthetők meg, ráadásul ingyenesen, kivéve akkor, ha valamilyen zártkörű rendezvény folyik a Mikszáth-teremben. A 4500 tagot számláló, Mikszáth Kálmán alapította MÚOSZ idén 120 éves.
Komlósi Gábor, a MÚOSZ elnöke beszéde közben. Mellette, balra: Garamvölgyi Annamária, a MÚOSZ Fogyatékossággal Élők a Médiában Szakosztályának elnöke, jobbra: Gy. Dobos Mariann, a szakosztály titkára
A tárlat megnyitása igen ünnepélyesre sikerült a Sajtóházban, ugyanis Komlósi Gábor, a MÚOSZ elnöke bevezetőjében felhívta a figyelmet a rendszeresen, különböző műfajokban rendezett kiállításokra, most pedig a komoly művészeti értéket képviselő festőnőre, Tarcsányi Ottíliára és a varázslatos mandalákat készítő Kónya Zsuzsannára. A helyszín nem szokatlan, de a két művész igen, hiszen mindketten mozgáskorlátozottak, akárcsak a Szakosztály jó néhány tagja, akik szintén megtalálták a saját önkifejezési módozataikat.
Garamvölgyi Annamária, a Fogyatékossággal Élők a Médiában Szakosztály elnöke megjegyezte, hogy a jelenleg ötéves szervezet azért jött létre annakidején, mert az érdekeltekkel korábban senki nem foglalkozott. A szakosztály ugyanis olyan újságírókat tömörít, akik maguk is fogyatékossággal élnek vagy ezen a területen dolgoznak. A szakosztályi rendezvényekre mindig érdekes előadókat hívnak. A napokban pedig – a Magyar Művelődési Társasággal és a Magyar Írószövetséggel együtt – irodalmi pályázatot hirdetnek meg. A szakosztályi elnök köszöntötte a Magyar Újságírók Országos Szövetségének vezetőit, közöttük Keleti Éva fotóművészt, a MÚOSZ tiszteletbeli elnökét, Komlósi Gábort, a MÚOSZ elnökét , Gönczi Mária és Hárshegyi János alelnököket és nem utolsó sorban Dunay Csillát, a Szövetség elnökségi tagját, majd, bemutatta a fellépőket: a Duo Nicole Együttest ( tagjai: , Fehér Nikolett zongoraművész és Ürmös László brácsaművész), Csete Lóránt csellóművészt és Ács Enikő énekes-gitárost, aki főleg saját dalait adta elő, a legtöbbet pedig Weöres Sándor verseire szerezte. A Duo Nicole Astor Piazzola Libertangóját „szolgálta fel” a népes közönségnek, majd Csete Lóránttal egy mesés Bach-darabot játszottak.
A Duó Nicole és Csete Lóránt
![Ács Enikő saját szerzeményeit is elénekelte.jpg](https://divatikon.hu/wp-content/uploads/2016/06/cs%20Enikő%20saját%20szerzeményeit%20is%20elénekelte.jpg)
Ács Enikő a saját szerzeményeit is elénekelte
Gy. Dobos Mariann újságíró, a Szakosztály titkára elmondta, hogy nemcsak az itt lévő alkotások, hanem az alkotóik élettörténete is figyelmet érdemel. Tarcsányi Ottília építészetet tanult. Az életmódváltás kényszere miatt Schéner Mihály vette rá, hogy fesse meg az őt körülvevő természet szépségeit. Eddig több száz kiállításon vett részt, művei megtalálhatók a Műcsarnok és a Magyar Nemzeti Galéria tulajdonában is.
Tarcsányi Ottilia a festményei előtt
Kónya Zsuzsanna és mandalái
Kónya Zsuzsanna pedig eredetileg közgazdász, mindig kedvelte a mandalákat, nem a hitvilága, hanem a színessége miatt.. 33 évesen, súlyos betegsége után fordult érdeklődése a számmisztika és a meditáció, mint öngyógyító módszer felé. A buddhista szerzetesek festettek először ezoterikus tartalmú mandalákat, Kónya Zsuzsanna azonban művészi értékű tárgyakat, ékszereket, képeket, dísztálakat, eszközöket varázsol a gondolataiból. Gyökössy Endre tanár úr szerint Zsuzsa „nemcsak néz, hanem lát is”. Számos kiállításon vett már részt.
Mandalák minden mennyiségben
Tájképek a falakon
Az ország minden tájáról sokan eljöttek a rendezvényre
Ezt az időszaki tárlatot érdemes megnézni és önfeledten gyönyörködni a kiállított munkákban!
Dobi Ildikó
Köszönjük a fotókat Pásti Gábornak és Zsolnay Dórának!