Természetesen mindig lehetnek egyéni eltérések, amelyeknél más-más eljárástípusok javasoltak. Az alábbiakban azonban bemutatjuk a leggyakoribb megoldásokat, amelyeket a felső állcsont fogatlansága esetén alkalmaznak.
Hány darab implantátumra lehet szükség?
Mivel a két állcsont nem azonos anatómiai sajátságokkal rendelkezik, más módokon kell orvosolni a fogatlanságot attól függően, hogy alsó vagy felső állcsontról van-e szó. Tudnunk kell, hogy a kifejezetten az implantológiai eljárásokra specializálódott Halász Klinikára a teljes fogatlanság rehabilitálásában is számíthatunk.
Az alsó állcsont keményebb, mint a felső, s ugyanakkor rugalmasan deformálódik is. Ebben a cikkben ismertetjük, hogy hány implantátumra lehet szükség amennyiben a felső szakasz érintett.
Számításba jöhet az All-on-4 technika, amely afféle csontpótlást elkerülő metódusnak is tekinthető. Esetében 4 db implantátum kerül beültetésre a meghatározott helyekre, a 12 tagú fix híd pedig csavarozással rögzíthető. Annak érdekében, hogy a körhíd tartós, strapabíró lehessen, érdemes műínnyel kivitelezni. Csupán az esetek 80%-ában terhelhetők azonnal, ennek az az oka, hogy a felső állcsont puhább, valamint az implantátumok helye is kötött, vagyis nem biztos, hogy megfelelően kemény a csont ezeken a helyeken.
Milyen egyéb megoldások érhetők el?
Gyakori és szélesebb körben ismert a 6 implantátumos opció, leginkább akkor ajánlott, ha még kisebb mértékben sorvadt el a csont, illetve puha, vagy csontpótlás is javasolt. Ez esetben nem annyira kötöttek az implantátumok helyei, valamint az azonnali terheléshez legalább 4-re szükség lesz, így 95%-ban azonnal terhelhetők.
Készülhet azonban a műíny nélküli híd több darabban is, ilyenkor 7-10 implantátummal. Ennek előnye a körhíddal szemben, hogy a törések esélye minimalizálható, ugyanakkor egyszerűbben is tisztíthatók a rövidebb hidak. Szintén előnyös, ha javítás válik indokolttá, esetleg ínygyulladás lépne fel, hiszen ilyenkor elegendő 1-1 szegmenst eltávolítani.
Tartós, gondtalan mosoly
A legtöbben egyetértünk abban, hogy nem szeretnénk megalkudni a minőséget, a komfortot és a tartósságot illetően. De vajon tudjuk-e azt is, hogy nemcsak a választott klinikán és a szakemberen múlik, hanem a mi együttműködésünkön is? Illetve azon is, hogy mennyire sokat várunk, s milyen hamar keressük fel a szakrendelést? Az idő sajnos az ellenségünk, és ez igaz életünk minden területére, pláne a fogászatban. Nem mindegy ugyanis, hogy milyen állapotban kezdődik meg a kezelés, mennyire sorvadt el a csont- és az ínyszövet.
Láthatjuk, hogy nem egy lehetőségünk kínálkozik a fogatlan felső állcsont helyreállítására, viszont a mi felelősségünk, hogy minél előbb megkezdődjön a megfelelő beavatkozás. Számoljunk le a halogatással és döntsünk a hosszú távú, magabiztos mosoly mellett!