Sági Szilárdék lombikbébi programmal próbálkoznak

Hirdetés

Soós Szilvi már a petesejt leszívásra vár

Sági Szilárd felesége, Soós Szilvi több inszemináción is túl volt már, amikor elhatározták, hogy lombikprogramba kezdenek. Szilvi eddigi tapasztalatai szerint a Versys Klinikán sokkal alaposabban vizsgálták ki őket, vér és vizelet alapján több tesztet is elvégeztek a program előtt. Máshol többnyire csak az alap-hormonszintet nézték, illetve Szilárdnál végeztek általános spermavizsgálatot többször is. Mivel bizonytalan eredetű alhasi panaszai voltak, ami endometriózisra utalhat, Dr. Vereczkey Attila javaslatára Szilvi endoszkópiás méh és hasüreg tükrözésen esett át. A beavatkozás alapján az endometriózist kizárták, a panaszok hátterében valószínűleg megelőző gyulladások miatt létrejövő összenövések állhattak. A méh és hasüreg tükrözést követően megfelelően alakult az állapota, ezért megkezdődhetett a petesejt termelődés stimulációja.

2014-05-21_10-56-07

Hirdetés

Két hétig naponta háromszor kellett injekcióznia magát, alapvetően kétszer kellett volna, de egy korábbi genetikai vizsgálaton kiderült, hogy trombózisra való hajlama van, ezért vérhígítót is be kell adnia magának.

Szilvinek volt már tapasztalata az ön-injekciózásban, de tartott tőle, hogy most mit fog belőle kiváltani. Korábban, egy motorbaleset miatt kellett vérhígítót szúrnia magának, akkor voltak hullámvölgyek, egyik nap simán ment, másnap minden porcikája tiltakozott, de most fejben is készült rá, nem volt gond.

Szilvi szerint a Versys Klinikán személyre szabottan foglalkoznak a páciensekkel, nemcsak vele. Nem azt érzi, hogy csak egy eset a sok közül. A klinikán elérhető pszichológusi támogatás nagy segítséget jelent számára. A szakembert külön is bármikor fel lehet keresni a klinikán, ha kérdés merülne fel, vagy szükség van támogatásra, segítségre.

Szilviék esetében két tanácsadás volt eddig. Az elsőn Szilárddal közösen vettek részt, ez Szilvi elmondása szerint a lombikprogram egészére készít fel, nagy figyelmet fordítva arra, hogy közösen éljék meg ezt a folyamatot. Szilárdnak útmutatást adott ahhoz, hogyan segíthet Szilvinek a lombikprogram során vele történő dolgok feldolgozásában. Ezen az első konzultáción Dr. Süli Ágota pszichoterapeuta segítségével szóba kerültek a családon belüli esetleges pszichés problémák, valamint játékos feladatokat is kaptak, amit mindketten nagyon élveztek.

A második egy egyéni tanácsadás volt, csak Szilvinek, egy amolyan relaxációs óra, ami az előtte álló két hétre készítette fel (a petesejt termelést stimuláló injekciózásra, és a mindeközben benne zajló lelki folyamatokra). Higi Vera pszichológus, aki ezt a relaxációs órát tartotta, készített az óra alapján egy 20 perces, személyre szóló hanganyagot, amit Szilvi otthon bármikor meghallgathat.

Ez a hanganyag a testi-lelki befelé figyelésben, ráhangolódásban segít, a párok visszajelzése alapján megkönnyíti a várakozás időszakát, és a sikerességhez is jelentősen hozzájárul. Szilvia állapotát hetente ellenőrzik a Klinikán, hogy kiderüljön, hogyan reagál szervezete a kezelésre. Jó eredmény esetén pedig hamarosan eljöhet a lombikprogram első igazi lépése, a petesejt leszívás, vagyis a punkció napja.

Nem végeztethetnek preimplantációs genetikai szűrést Sági Szilárdék, mert a magyarországi szabályok ezt nem teszik lehetővé

Minden szülő számára az a legfontosabb szempont, hogy a lehető legjobb eséllyel egészséges gyermeke szülessen. Ami a lombikbébi programban (IVF) részt vevő párok számára azért is rendkívüli jelentőségű mivel, a kutatások alapján az IVF során a vetélések hátterében leggyakrabban az embrió nem megfelelő genetikai állománya – úgynevezett kromoszóma számbeli rendellenessége – áll. Az anyai életkor előrehaladtával az ilyen rendellenességek előfordulásának esélye rohamosan nő, a gyermekvállalás időpontja egyre későbbre tolódik napjainkban.

Magyarországon sajnos még nem minden pár veheti igénybe azt a speciális vizsgálatot (PGD-A) a lombikprogram során, amely egyetlen klinikán – a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézetben – érhető el, pedig a klinika kiemelkedő eredményessége is azt mutatja, hogy ez a vizsgálat korszerű és kíméletes megoldást jelent a sikeres gyermekvállaláshoz, hiszen növeli az egészséges gyermek születésének esélyét és csökkenti a vetélés kockázatát. A speciális technológia célja az életképtelen, vagyis az anyaméhbe való beültetés esetén mindenképpen vetéléshez vezető embriók kiszűrése, továbbá annak megállapítása, hogy az embrió tartalmaz-e kromoszóma számbeli ill. durva szerkezeti rendellenességeket, amely olyan súlyos betegségekhez vezet, mint pl. a Down-, Turner-, ill. Klienefelter-szindróma.

A speciális vizsgálat elvégzésére a Sági házaspárhoz hasonló “jó prognózisú párok”-nak azonban nincs lehetősége, ugyanis hazánkban a szakmai protokoll ezt csak abban az esetben teszi lehetővé, ha az IVF-ben részt vevő hölgy 38 év feletti, vagy már több sikertelen lombikbébi programon van túl, ill. genetikai rendellenesség található a családban. Szintén igényelhetik ezt a vizsgálatot azok a párok, akik már több vetélésen keresztülmentek.

Fontos tudni, hogy egyik eljárással sem lehet az embrió genetikai állományát módosítani, szem vagy hajszínét meghatározni. Az eljárás olyan mint egy vérvétel, amelyből következtetni lehet a szervezet állapotára, vagyis kizárólag a betegségek felderítését célozza, és teszi lehetővé. A klinikán az ilyen módszerrel vizsgált embriók visszaültetését követően a létrejött várandósság aránya meghaladta az 56%-ot, amely azért is kiemelkedő eredmény, hiszen a klinikát felkereső gyermekre vágyó nők átlagéletkora meghaladja a 39 évet.

Milyen jogok illetik meg a pácienseket?

Sági Szilárdék az említett eljárást igénybe vették volna annak érdekében, hogy ne ültessenek vissza az anyaméhbe olyan embriót, amely életképtelen, ill. súlyos genetikai rendellenességet hordoz, Magyarországon erre azonban a hazai szabályozás számukra nem ad lehetőséget. Felmerül a kérdés, hogy hogyan lehetséges, hogy amíg az ilyen rendellenességet hordozó magzatok „abortálása” hazánkban is engedélyezett, az embrionális korban történő – hangsúlyozottan súlyos genetikai rendellenességet kimutató – vizsgálat elvégzésére a párok nagy részének esetében nincs lehetőség? Mi az oka annak, hogy a lombikprogram során a párok többsége nem dönthet úgy, hogy a biztosan életképtelen, vetéléshez vezető várandósság elkerülése érdekében igénybe vegye a vizsgálatot.

Mondd el a véleményed

Speaking about pink

Megérkeztek az első hivatalos fotók Kim Kardashian és Kanye West esküvőjéről!