Újabb fiatalembert készülnek kivégezni Szaúd-Arábiában

Hirdetés

Röviddel azután, hogy óriási nemzetközi felháborodást váltott ki, hogy keresztrefeszítésre ítéltek egy fiatal fiút, amiért 2012-ben a demokráciáért tüntetett, Szaúd-Arábia halálbüntetést rótt a 20 éves Dawoud al-Marhoon-ra is. A múlt héten írtunk róla, hogy Szaúd-Arábia lefejezésre és nyilvános keresztrefeszítésre ítélte Ali Mohammed al-Nimr-t, amiért az Arab tavasz idején 18 évesen részt vett egy tüntetésen, illetve másokat is demonstrációra buzdított. A fiút azóta tartják fogva, a halálos ítélet ellen pedig több már akkor százezren tiltakoztak egy online petíció segítségével. Cikkünk megírásáig 768 ezren írták alá a virtuális ívet, ma pedig már 1387671 tiltakozó neve szerepel rajta a világ minden pontjáról.

Hirdetés

Ali Mohammed al-Nimr

Dawoud al-Marhoon hasonló vádak miatt néz most halálbüntetés elé. A fiú 17 éves volt, amikor letartóztatták – a hatóságok megkínozták és arra kényszerítették, hogy írja alá a vallomását, ami alapján aztán lefejezésre ítélte a bíróság. Az emberi jogokért küzdő Reprieve nevű szervezet  információi szerint fogvatartása ideje alatt azt sem engedték neki, hogy az ügyvédjével rendszeresen találkozzon.

Hirdetés

Az ítélet ellen ezúttal is sokan tiltakoznak. David Cameron brit miniszterelnök egy vasárnapi interjúban azt mondta, felszólították a szaúdi kormányt, hogy ne hajtsák végre a kivégzéseket. Állítása szerint a brit kormány “sosem késlekedett kifejezni, hogy nem ért egyet ezekben az emberi jogi kérdésekben a szaúdi kormánnyal”.

Ezzel szemben az igazság az, hogy a brit Igazságügyi Minisztérium korábban már felajánlotta segítségét a szaúdi büntetésvégrehajtás rendszerének fejlesztéséhez.

A Reprieve halálbüntetéssel foglalkozó részlegének vezetője szerint képmutató Cameron részéről, hogy azt állítja, hogy ellenzi a kivégzéseket, miközben olyan börtönökben tartják fogva ezeket az embereket, melyeket Nagy-Britannia és az Egyesült Államok is támogat.

Szaúd-Arábia tegnap azt is bejelentette, hogy a jövőben halálbüntetéssel sújthatok azok is, akik a közösségi médiában uszítanak vagy rémhíreket terjesztenek. A média cenzúrájára szakosodott szervezetek eddig is léteztek az országban, ám ez az első eset, hogy a Perzsa-öböl egyik országa embereket akar elítélni azért, amit a Facebookon vagy a Twitteren írnak. A tervezett büntetés mértéke az állítások súlyosságától függ majd, és a nyilvános veréstől a lefejezésig terjedhet.
 

Ha nem akar lemaradni a legkeményebb hírekről, kövesse a Villanyleót, az RTL blogját a facebookon! Egy lájk, és házhoz mennek a hírek!

A teljes tartalomért Klikk ide…

Mondd el a véleményed

Kilométerenként százmillió bicikliútra

NYERJ a TRAVELBOOGGIE-val egy LUXUS hétvégét!