Harmad ízben rendezte meg az Eurázsiai Összefogásért Alapítvány a Köböre és Etnosport Kupát 2021. augusztus 26–29. között. A viadalon bemutatkozó versenyszámok az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő etnosport gyűjtő név besorolása alá tartoznak, amelynek lényege, hogy olyan sportágakat tömörít, amelyek a sport mellett egy nemzet kultúráját, történelmét és önazonosságát is kifejezik.
Az idei Kupa külföldi résztvevői a Bilal Erdogan elnökletével működő Török Tradicionális Íjász Szövetség „Turkiye Geleneksel Turk Okculuk Federasyonu”. Bilal Erdogan, elnök úr a meghívásnak elfoglaltságára tekintettel nem tudott eleget tenni, de képviseletében a Török Tradicionális Íjász Szövetség delegációja érkezett Magyarországra. Hagyományosan meghívást kapott a Kökpár Világszövetség (World Kokpar Association) elnöksége is, amely szervezetet két üzbég elnökségi tag és Dr. Bencze István, a Kupa szervezője képviselte a rendezvényen.
Török Tradicionális Íjász Szövetség delegációja:
Zafer Metin Atas szövetség külügyi igazgatója
Cüneyt Öztan elnöki tanácsadó
Özge Erdogan
Oztan Guneyt
Bacili Osman
Kestek Osman
Uslu Ufuk
Demirci Aysun
Erilli Fulya
A Kökpár Világszövetség (Nur-Sultan, Kazahsztán) képviseletében Dr. Bencze István, az Eurázsia Összefogásért Alapítvány elnöke, a Kökpár Világszövetség alelnöke valamint Nabidzsan Dzsurajev és Erkin Abzalov vett részt a Nmezetközi Etnosport rendezvényen.
Üzbég delegáció
Nabidzsan Dzsurajev, Kökpár Világszövetség elnöke (székhely: Kazahsztán, Nur-Sultan), Üzbég Ulok-Kupkar (kökpár) szövetség elnöke
Erkin Abzalov, Kökpár Világszövetség alelnöke (székhely: Kazahsztán, Nur-Sultan), Üzbég Ulok-Kupkar (kökpár) szövetség alelnöke, jogász és egyetemi tanár (Taskenti Lomonoszov Egyetem)
A delegáció augusztus 26-án Kassai Lajos lovasíjásznál vett részt egy szakmai konzultáción és bemutatón a lovas íjászat témakörében. Zafer Metin Atas, a török delegáció vezetője képviselte a török lovas íjászatot. Ezt követően Szigetváron a török-magyar barátság parkjában tettek látogatást. 27-én Vanyarc-Sarlóspusztán Lóska János, a Magyar Lovas Turisztikai Szövetség elnöke tartott prezentációt a magyar lovas turisztika eredményeiről, majd a hagyományos magyar gidrán ménest tekintették meg a látogatók. Az üzbég etnosport vezetők a Magyar Lovas Turisztikai Szövetséggel hosszú távú együttműködési megállapodás megkötéséről állapodtak meg. A delegációt fogadta Balla Mihály, országgyűlési képviselő úr Balassagyarmaton.
A szombati versenynapot Horváth-Lugossy Gábor, a Magyarságkutató Intézet igazgatója nyitotta meg. Ezen a napon zajlottak a köböre körmérkőzések. A köböre ősi lovas csapatjáték, amelyet harcos eleink a közép-ázsiai sztyeppéken játszottak. A Közép-Ázsiában ma is rendkívül népszerű játékot a kazahok kökpárnak, a kirgizek kok-borunak, az afgánok buszkasinak nevezik. Mándoki-Kongúr István, világhírű magyar turkológus kutatásai alapján dokumentálta, hogy a lovas ügyességi játék egészen az 1920-as évekig jelen volt a kun pusztákon köböre néven. A köböre játékban kiemelkedően fontos a lóval való tökéletes összhang, a fizikai erőnlét, a taktikai érzék és a jó csapat szellem.
A köböre viadalon 5 csapat versengett a kupáért: a Jászkun válogatott, a Csikóvár csapata, az Iloncsuk Szabadcsapat, valamint a házigazda Torda-Köböre Magyar Hadak mellett mindenki nagy örömére a Székelyföldről érkezett Lófő lovascsapat is megtisztelte részvételével a nemes küzdelmet. A lejátszott 10 mérkőzés mindegyike sportszerű, látványos versengést hozott, a nap végén a házigazda Torda-Köböre Magyar Hadak, a Jászkun válogatott, a Csikóvári csapat és az Iloncsuk szabadcsapat jutott tovább a vasárnapi helyosztókra.
A Kupán első ízben kerül megrendezésre az etno-íjászat. Távlövészet, 90 méteres céllövészet és a gyűrűlövészet versenyszámokban mérték össze tudásukat Mónus József, világhírű távlövő íjászunk szervezésében és vezetésével a magyar íjászok, a Török Hagyományos Íjász Szövetség íjászai valamint felvidéki, erdélyi, délvidéki, és svájci íjászok. Mónus József az alábbi közleményt tette közzé:
„Szombaton kilőtt nyílvesszőim, azaz a harcosaim a győzelemért fognak repülni, megállíthatatlanul! Nagy öröm számomra, hogy kitűnő török harcosok is részt vesznek többek között ezen a versenyen! Remélem az Istenem megengedi, hogy ízelítőt mutathassak egy sajátos, de mindenképpen valós harcról… ami arról szól, hogy én magam is tegyek valamit nemzetünk megmaradásáért!” (Mónus József László Facebook bejegyzése)
A távlövészet versenyszámát Mónus József, a Fehér Farkas, számtalan nemzetközi verseny győztese, nemzeti ikonunk nyerte 419,6 méterrel, a női mezőnyt Mónusné Ruszin Anna nyerte 334,6 méterrel. Gyűrűlövésben Dr. Rácz Attila lett az első helyezett. A 90 méteres (puta) céllövészetben a török íjászok vitték el az összes díjat. A versenyen történelmi jellegű íjakkal és ruházatban vettek részt a versenyzők. A helyezetteknek a kupákat Horváth-Lugossy Gábor, MKI igazgató, Nabidzsan Dzsurajev és Erkin Abzalov üzbég sportvezetők adták át.
A harmadik etnosport ág, amely a Kupán bemutatkozott, a Baranta. A Baranta a IX. század és a XX. század között élt magyarság harci kiképzési formáira épülő fegyveres- és pusztakezes harcművészeti irányzat. Az etnosportág mottója Zrínyi Miklóstól származik: “A vitézség nem egy napi tanúság!” A Zrínyi Miklós Baranta Kupára az egész országból érkeztek a látogatók. A szombati napon saját sátorral vett részt a rendezvényen a Yunus Emre Török Kulturális Intézet, amely könnyed török nyelvleckével és a tradicionális török társasjáték, a mangala oktatásával mutatkozott be az érdeklődőknek. Az Intézetet Dr. Mustafa Aydogdu, igazgató és Johanna Török Abdikoglu, az Intézet kulturális és művészeti koordinátora képviselte.
Az eseményen a hazánkban élő mongolok közel 50 fővel és saját sátorral képviselték Mongóliát. Napközben mongol életképekkel, zenével és helyben főzött mongol étel különlegességekkel invitálták az érdeklődőket, este a világhírű Domog zenekar adott koncertet.
Délután Horváth-Lugossy Gábor, a Magyarságkutató Intézet Főigazgatója tartott előadást a nemzeti identitás és hagyományőrzés egymást erősítő kapcsolatáról, amelynek jelentősége a globalista tendenciák fokozódó nyomása okán egyre nagyobb jelentőségű. Kiemelte, hogy a Magyarságkutató Intézet a tudományos kutatásaival, az etnosport rendezvények pedig az élő hagyomány megélésével jelenítik meg azt az egységet, amely a magyar hagyomány megőrzésének és élővé tételének alapja.
A szombati versenynapot megtisztelte jelenlétével a kazah nagykövet, Zhanibek Abdrashov, a kazah nagykövetség dolgozói, a mongol nagykövet, Batbayar Zeneemyadar valamint Osman Sabhaz, török tiszteletbeli konzul.
Este a Csürrentő Zenekar húzta a talpalávalót a moldvai táncházhoz, majd a világhírű mongol Domog zenekar tartott felejthetetlen koncertet a hallgatóságnak.
A vasárnap felvezetésként a Magyar Családi Gazdaság ifjú lovasai tartottak ifjúsági köböre bemutató mérkőzést. Az előző napi eredmények alapján az Iloncsuk-Csikóvár elődöntőt kiegyensúlyozott teljesítménnyel a Csikóváriak nyerték, kiharcolva ezáltal a bronzérmet. A döntőt a Jászkun válogatott és a házigazda Magyar Hadak Torda-Köböre csapata játszotta. A finálé hatalmas küzdelmet hozott, a kiváló és sportszerű játékban végül a vendégcsapat, a Jászkun válogatott nyerte el a III. Köböre Kupát. A lovas birkózásban hatalmas küzdelemben Bereczki Ákos győzött, a Székely Lófőt, Demény Elemért külön díjat kapott. A három napos etnosport rendezvényt az Iloncsuk Szabadcsapat történelmi kun harcászati bemutatója zárta, ahol korhű viseletben lovas és gyalogos harcosok idézték meg a kun harcmodort.
A rendezvény ideje alatt nagy látogatottsága volt a hagyományőrző foglalkozásoknak – szarufaragással, bőrözéssel, nemezeléssel, kerámiakészítéssel ismerkedhettek az érdeklődők, valamint minden nap várta a látogatókat az MNVH stand és a hagyományőrző és kézműves kirakodó vásár.
A rendezvény szakmai partnere dr. Nagy István, agrárminiszter, az Agrárminisztérium és a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat volt.
The post Újra Nemzetközi Köböre és Etnosport Kupát rendeztek appeared first on Retromuzsika.hu.