Az országgyűlési képviselő a szociális szövetkezetekről

Hirdetés

Nemrég bemutattuk a Divatikon olvasóinak is a  Zicsi Szorgos Kezek Szociális Szövetkezetet. Ezzel kapcsolatban feltettünk néhány kérdést kértük  Witzmann Mihálynak, a terület országgyűlési képviselőjének, aki  régóta a szívén viseli az aprófalvak sorsát. Többször tett látogatást Zics községben is. A képviselő úr a következőkről tájékoztatott:

Hirdetés
Witzmann Mihály.jpg

-Az aprófalvas települések számára jelenleg a pályázatok és a szociális szövetkezetek jelentik a legnagyobb segítséget. Ilyen sikeres pályázat volt a tavalyi falubusz pályázat is, amelyen választókörzetem 71 településéből 34  önkormányzat, civil szervezet jutott járműhöz, köztük Zics Község is.

Hirdetés

A zicsi szociális szövetkezet jól illeszkedik abba a sorba, ami a Somogy megyei szociális szövetkezetek működését jellemzik. Országgyűlési képviselőként különösen is nagy örömömre szolgál, hogy amint az ország, úgy Somogy megyében és az én választókörzetemben is számos helyen, tudnak élni a Kormány által éltre hívott közmunka programmal. Nagyon örülök annak, hogy azokon az aprófalvas településeken, ahol az elsődleges munkaerőpiac csak korlátozottan volt, illetve van jelen, ott állami segítséggel önkormányzati szinten olyan termékeket képesek az ott élők előállítani, amelyek az elsődleges piacon is értékesíthetők, legyenek ezek betonelemek, savanyúságok, szörpök, száraztészták, gombák, vagy akár élőállat.

Azt gondolom, hogy egy jól működő szövetkezet egy hármas szövetségnek az eredménye. Az egyik szerződő az állam, illetve az adófizetők, akik az állami támogatást előteremtik, a másik partner az önkormányzat, amely ezt települési szinten összefogja, s végül azok a közmunkások, akik a munkát elvégzik. Ennek eredményeként szépülnek a települések, értékes termékek kerülnek előállításra és nem utolsó sorban családok egzisztenciája kerül kiszámíthatóbb keretek közé.

Szeretném még arra külön felhívni a figyelmet, hogy a közmunka program ma Magyarországon már visszaszorulóban van. Több településvezető jelezte, hogy már nem tudják feltölteni a keretet közmunkással, tehát már közmunkásból sincs elég ember, mert az elsődleges munkaerőpiac növekedése elérte azt a réteget is, amelyik eddig valamilyen okból kiszorult onnan.

Mindamellett, hogy szívből örülünk a szociális szövetkezetek jelen sikerének, ne felejtsük el, hogy a szociális szövetkezetek végső célja, hogy teljesen leváljanak az önkormányzat költségvetéséről és ők maguk váljanak a településükön munkájuk, termelésük révén elsődleges munkaerőpiaccá, s ezáltal minél több ember, mihamarabb tudjon piaci körülmények között egy tehetősebb megélhetést biztosítani családjának.

(G. A.)

Mondd el a véleményed

KÖZÖNSÉGKEDVENC MŰSOROK TÉRNEK VISSZA AZ RTL KLUBRA

GÁSPÁR LACI FELMOND AZ X-FAKTORBAN?