Még a nyár elején hirdette meg a Magyar Művelődési Társaság, a TIT Stúdió Egyesület, a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) Fogyatékossággal Élők a Médiában Szakosztálya és a Komárom- Esztergom Megyei Tehetséggondozó és Léleksegítő Alapítvány azt a pályázatot, amelyet az 1956-os forradalom és szabadságharc eseményeinek 60. évfordulójához kapcsolódóan írt ki fogyatékossággal élő személyek számára új irodalmi alkotások létrehozására.
Tóth Károly ügyvezető elnök köszöntötte a megjelenteket. Tőle jobbra Molnár Marietta Laura és Garamvölgyi Annamária
A megadott határidőig több prózai alkotás és vers érkezett be, amit zsűritagként Mirtse Zsuzsa író, költő és e sorok írója értékelt. Utóbbi volt az ünnepélyes díjátadó moderátora is október 20-án, a MÚOSZ Mikszáth termében. A megjelenteket Tóth Károly, a MÚOSZ ügyvezető elnöke köszöntötte. Mint elmondta, a MÚOSZ Fogyatékossággal Élők a Médiában Szakosztálya immár ötesztendős. Ez idő alatt számos színes programmal szolgálták a fogyatékossággal élő embertársaink integrációját, a társadalmi előítéletek megszüntetését. Sikeres pályázatot szerveztek például “Fogyatékos ember a médiában” címmel, amelyre képzőművészeti és irodalmi alkotásokat vártak. A MÚOSZ elnöke emlékezetes eseményként említette meg azt is, amikor 2015 őszén Veszprémben – a megyei látássérült egyesület szervezésében –, a fogyatékos embereknek szóló kommunikációs képzés egyik előadójának kérték fel. (S ugyanúgy előadó volt ott a MÚOSZ Fogyatékossággal Élők a Médiában Szakosztályának elnöke is.)
Miként a díjkiosztó ünnepséggel kapcsolatban Tóth Károly hangsúlyozta, a MÚOSZ mindig örömmel ad helyet az ilyen rendezvényeknek, ezzel is szolgálva a fogyatékos emberek esélyegyenlőségének minél teljesebb körű megvalósítását.
Földiák András, a Magyar Művelődési Társaság elnöke emlékezett az 1956-os forradalomra, annak hőseire és áldozataira. Méltatta a pályázat jelentőségét és szólt a beérkezett alkotásokról is. Mint kiemelte, a téma nem volt könnyű, hiszen a 60 esztendővel ezelőtt történteknek egyre kevesebb szemtanúja él közöttünk, ennek ellenére őszinte és hiteles visszaemlékezések, érdekes írások érkeztek be. Kitért a számára leginkább megkapó művekre, remélve, hogy azok egyszer majd külön kiadványban is megjelenhetnek.
Földiák András, a Magyar Művelődési Társaság elnöke ünnepi beszédét mondja
Az oklevelek és díjak még gazdáikra várnak
E sorok írója kapta feladatul, hogy zsűritagként értékelje a pályaműveket. Öröm volt tapasztalni – mondta a szakosztályi elnök –, hogy a pályázók között egészen fiatal ( 1996-os születésű) és idősebb, a 90-es éveiben járó alkotó egyaránt megmutatta tehetségét.
A zsűri a műfajok különbözősége miatt első díjat nem ítélt oda.
Második díjat kapott: Borsányi Veronika Emlékeim 1956-ról című novellája. Megosztott harmadik díjas lett: Kopa Marcell Repedt világ és Adamecz László Így történt című írása.
Ők az oklevél mellé a MÚOSZ-tól is kaptak egy-egy értékes könyvet.
Különdíjas lett: Takácsné Csente Júlia a Nincsen annyi könnycsepp; Nagy Vendel az Ide születtem; Galgóczi Ferencné a Zeng a harang és Serban Sára Edina a Harc a szabadságért című verséért.
Takácsné Csente Júliának sok évtizedes költői tevékenységéért a Magyar Művészeti Akadémia adott át könyvjutalmat. Galgóczi Ferencnének – Juhász Judit elnök távollétében – Náday Ibolya, az Anyanyelvápolók Szövetségének munkatársaként nyújtott át könyvet, s Galgóczi Ferencné emellett a Magyar Írószövetség különdíját is átvehette Márk Annától, a Magyar Művelődési Társaság titkárától. Nagy Vendel a Komárom- Esztergom Megyei Tehetséggondozó és Léleksegítő Alapítvány CD-összeállítását kapta. Serban Sára Edina is az Írószövetség könyvjutalmában részesült.
Mindemellett a Magyar Írószövetség ajándékaként két könyvet és emléklapot kapott valamennyi pályázó.
Hogy a jelenlévők is bepillanthassanak a díjazott alkotásokba, a novellákból és versekből részleteket olvasott fel Molnár Marietta Laura, szakosztályunk pártoló tagja.
A díjátadón műsort adott Adamecz László, aki az alkalomhoz illő, zenei aláfestéssel kísért füttyszólóival és Diószegi Piroska, aki népdalcsokraival érdemelte ki a tapsot és az elismerést.
Garamvölgyi Annamária zsűritagként értékelte a pályaműveket
A díjnyertes művek részleteit Molnár Marietta Laura olvasta fel
Ketten a Magyar Művelődési Társaságtól: Márk Anna titkár és Földiák András elnök
Adamecz László zenés füttyszólója közben
Diószegi Piroska népdalokat adott elő
Dudás Sándor és Adamecz László mindketten pályázóink voltak, régi jó ismerősként üdvözölték egymást
Adamecz László az oklevéllel
André Libik filmrendező és dr. Szőke László, az SZGYF fogyatékosságügyi osztályvezetője, szakosztályunk tiszteletbeli tagja
Fülep Gabriella, a MÚOSZ munkatársa és dr. Szőke László, az SZGYF osztályvezetője
Balról jobbra a tatabányai alkotók: Borsányi Veronika, Adamecz László és Takácsné Csente Júlia
*
Közvetlenül a díjátadót követően került sor a MÚOSZ központi ünnepségére, amelynek keretében mécseseket gyújtottunk Gimes Miklós pályatársunk, az 1956-os forradalom utáni megtorlás egyik vértanúja emlékére, majd megtekintettük André Libiknek a ZDF-en is vetített „12 nap félelem és remény között” című, 1986-ban készült dokumentumfilmjét, amelyhez az alkotóművész fűzött értékes magyarázatot.
(Garamvölgyi)